Az első Android az oktatásban előadásomat még a Telenor Okostelefon Akadémia elődjén, a Telenor Android Workshopon, 2011-ben mutattam be. Azóta elrepült az idő, képzés van az egyetemen, s rengeteg helyen beszéltem már a témában.
Azonban az alkalmazásokat, amikről beszéltem, még csak a prezentációban linkelve voltak megtalálhatók, illetve 1-1 appról írtam már itt a blogon. Most egy listába összeszedtem azokat az appokat, amikről beszéltem előadásban vagy az órán. Ez a bejegyzés folyamatosan bővülni fog. Javaslatokat is örömmel fogadok, s tervben van egy sokkal jobb rendszerezés is. Illetve amúgy egyáltalán egy rendszerezés. 🙂 Érdemes lesz visszatérni erre az oldalra később is majd.
utolsó frissítés: 2018. 10. 25.
Matematika
Paperama
Eredendően a Slice.it alkalmazással indult ez a gyűjtemény. Még az okostelefon appok hőskorában a geometriai alakzatok felszeletelését lehetett játékosan tanulni. A paperama ehhez hasonló. Érdemes tenni vele egy próbát.
Einstein’s Riddle Logic Puzzle
Ismeritek a kié a hal? című kérdést, amit az emberiség csak 2%-a tud megoldani. Nos, ilyen feladatokat lehet itt gyakorloni, megcsinálni. Hajrá, jó játékot! Legyél okosabb, mint Einstein! 🙂
Clever Blocks
A Clever Blocks lényege, hogy egy lapra úgy helyezzük fel a kis Tetris darabkákat, hogy azok kitöltsék a lapot. Logika + Tetris = Clever Blocks
Binary Fun
A kettes számrendszerre mindenki úgy gondol, hogy az valami borzasztó dolog. Közben pedig ez az alkalmazás megmutatja, hogy a kettes számrendszer is lehet fun.
Divisor
Oszthatóság gyakorlására érdekes és játékos alkalmazás.
Hasonló a Div puzzle
Prime Factors
Prímtényezőkre bontást tudtok vele gyakorolni. Arra kell csak odafigyelni, hogy az osztókat szigorúan növekvő sorrendben fogadja csak el az alkalmazás.
Martian Multiples
Legnagyobb közös osztó, legkisebb közös többszörös gyakorlására.
Factor Monsters
Szorzattá alakítások gyakorlására. Amivel szörnyeket győzhetünk le.
KenKen / MathDoku
A SuDoKu valószínűleg mindenkinek ismert. És szeretik is sokan. A KenKen a SuDoKu-nak a kicsit matematikaibb változata. A játék menet hasonló, azzal a különbséggel, hogy számolni is kell benne. 3×3 nehézségtől a 9×9 nehézségig lehet gyakorolni.
Wolfram|Alpha
Ez a legelső alkalmazás, amiért pénzt adtam. Azóta se bántam meg. A Wolfram|Alpha app segítségével közvetlenül csatlakozhatunk a Wolfram tudásbázishoz. Hihetetlen mennyiségű adat, elképesztő lehetőségek. Internet kapcsolat szükséges a használathoz!
Photo Math
Az ingyenes alkalmazás, amelyik megoldja helyetted a feladatokat. Hatalmas újdonság, tele vele a média. Mindez egy fél éve. Mára eltűnt. Az Android megjelenés is váratott magára. Nem tökéletes a feladatmegoldás, kevés műveletet ismer. Ennek ellenére jópofa játék, érdekes órákat lehet tartani vele, amikor a diákok enne segítségével tudják ellenőrizni a megoldásukat. Windows Phone verziója is van.
Részletesen az alkalmazásról itt olvashattok.
One Touch Drawing
Az alkalmazás segítségével a gráfelmélet Euler út és Euler kör fogalma ismerhető meg játékosan.
Részletesen az alkalmazásról itt olvashattok.
Untangle
Az alkalmazás segítségével a gráfelmélet síkbarajzolhatóság fogalma ismerhető meg játékosan.
Részletesen az alkalmazásról itt olvashattok.
Cross Line
Hasonló az Untangle alkamazáshoz.
Quick Route
Az utazó ügynök problémájára készült játék.
Részletesen az alkalmazásról itt olvashattok.
Fast Fill
A 4 szín tételt lehet különböző területek szinezésével gyakorolni.
Trigonometry.Unit Circle
Mindent az egységkörben, mindent a trigonometrikus fügvényekről. Mindezt látványosan.
DragonBox játékok
Remek megközelítése az egyenlet megoldás gyakorlásának, mérlegelv elsajátításának. Szörnyekkel, sárkányokkal, gyűjthető extrákkal. Fizetős, de remek alkalmazások!
Dragonbox algebra 12+
DragonBox algebra 5+ (kisebbeknek)
DragonBox elements (geometria tanulásra)
DragonBox Numbers (kicsiknek számok tanulására)
DragonBox Big Numbers (számok tanulására, nagy számokkal)
Mathpix
A Mathpix a Photo Math-hoz nagyon hasonló alkalmazás. A lényege ugyanaz, lefényképezett egyenletet meg tud oldani. Fontos különbség, hogy míg az előbbi alkalmazás a nyomtatott szövegre fókuszál, addig a Mathpix az írott egyenletek megfejtésében is segíthet.
Részletesen az alkalmazásról itt olvashattok.
MyScript Calculator
A MyScript Calculator és a többi alkalmazásuk is a kézírás felismerés kiaknázásáról szól. Milyen jó, hogy még tanulunk itthon kézzel írni! A tabletek, telefonok képernyőjére tollal vagy az ujjunk segítségével rajzolhatjuk be a megoldandú műveleteket. Azokat pedig felismeri, majd kiértékeli az alkalmazás.
Find the sets
Közös tulajdonsággal rendelkező elemeket kell kiválasztani, halmazokat kell képezni. Érdekes logikai játék.
Sets Challenge
Halmazos játék
Set Operations, Venn diagram / hamazművelet
Magyar fejlesztésű alkalmazás, ami berajzolja, szinezi a halmazműveleteknek megfelelően a Venn diagramot.
Euclidea
Az Euclidea lényege, hogy az Euklideszi geometria alapjaitól próbálja eljuttatni a játékosokat a bonyolultabb szerekesztési problémákig.
GeoGebra alapokon az Euclid the game weboldal indította el pár évvel ezelőtt ezt a fajta játékot.
Pythagorea
Az Euclidea készítőinek másik játéka. Egy négyzethálós lapon kell matematikai problémákat megoldani. A nevéből adódóan olyan geometriai feladatokkal találkozunk, ahol Pitagorasz híres tételét kell többször is alkalmazni.
Math Addition Game For Kids
Sajnos ez a konkrét alkalamzás már nem létezik. De történelmi okokból itt marad az app. 🙂 Megszámlálhatatlan alkalommal mondtam már el előadáson, órán, akárhol azt a történetet, amikor Bori lányunknak kerestem egy alkalmazást a számjegyek megtanulására. Amikor ráleltem erre az alkalmazásra, hagytam, had játszon vele. Dani fiúnk, a maga 4 évével szintén akart játszani. Ennek eredménye az lett, hogy 4 évesen tökéletesen ismerte már a számokat, tudott összeadni, s nemsokára már a helyiértékeket is tudta kezelni. Csak azért, mert játszott.
KhanAcademy
Salman Khan eleinte unokaöccseinek tartott video oktatást. Azóta már az egész világnak. Khan is egy TED előadás után lett világhírű. Mára a khanacademy történelem, programozás, s további területekkel bővül a kínálat.
GeoGebra
A fenti alkalmazások tabletekre érhetők el. A GeoGebra egy teljesértékű matematika és természettudományos alkalmazás. Fut böngészőben, s minden operációsrendszeren. Volt némi részem is abban, hogy elindulhatott a tablet alkalmazás fejlesztése.
Desmos
A Desmos egy online grafikus kalkulátor. Lelkes fiatal csapat fejleszti San Franciscoban. Az irodájuk tetejéről rálátni a városra. 2 éve jót dumáltunk velük, amikor ott jártam. De a fő értéke az, hogy gyors, s letisztult, 21. századi oktatási alkalmazás.
BuzzMath
Egy kanadai fiatalember és csapata fejleszti ezt a remek iPad alkalmazást. Általános iskolások számára gyakorló feladatok, játékok. Egyelőre nem a magyar tantervet követi, de igény esetén kapható erre is a fejlesztő.
Mathway
Egy újabb remek és szép alkalmazás a világ matematika ismeretének a tenyerünkbe költöztetésére. Angolul tudóknak praktikus lehet egy zseblexikon a matematika szerteágazó területeiről.
Grapher
A Graphert nem akkor a csapat készíti, mint a GeoGebrát vagy a Desmost, ennek ellenére érdemes tenni vele egy próbát. Függvény ábrázolás, grafikon készítés.
Mathlete
Matematikai játék. Alapműveletek, fejszámolás, gyorsaság, pontosság. Érdekessége, hogy itt nem előre megadott válaszokból kell kiválasztani a helyes eredményt, hanem nekünk kell begépelni egy számológép szerű felületen. Nagyon jó gyakorló feladat. Nem csak alsóban, de később is. A fejszámolás, pontosság folyamatosan fejlesztendő.
Math Duel 2 player math
Osztályteremben, otthon, kocsmában, bárhol. Játszatok egymás ellen! Ki a jobb? Gyümölcsöt szeletelni bárki tud (nagyjából a Fruit Ninja kész személyes módját vették alapul a fejlesztők). De milyen vagy az alapműveletekben? Összeadás, kivonás, szorzás, osztás diszciplinákban lehet versenyezni.
10 pontot kell szerezni. Rossz válasz -1 pont. Az nyer, aki előbb eléri a 10 pontot. Tanórán levezetésnek, bajnokság a haverokkal, stb. rengeteg esetben használható kiválóan az alkalmazás.
Minecraft
A MineCraft az a játék, amit sose mertem kipróbálni. Rengeteg ember a környezetemben szabályosan függővé vált. Miért szerepel mégis itt? Mert egy olyan végtelenül egyszerű virtuális világot lehet felépíteni, ami okosan használva elképesztően hasznos lehet az oktatásban. Képzeljük el, amikor történelem órán egy osztály(nyi rabszolga) virtuálisan építi fel a piramisokat, így “saját bőrükön” tapasztalva milyen monumentális építmények a piramisok. Rengeteg egyéb felhasználása is lehet.
Brilliant
A Brilliant.org hasonlóan a Lumosity-hez azt tűzte ki célul, hogy mindenki okosabb lesz, aki az oldalon eltöltött némi időt. Míg a Lumosity különböző kognitív készségek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt, a Brilliant a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) területekre koncentrál.
STEM (Természettudományok)
Smart Tools
A Smart Tools egy alkalmazás gyüjtemény. Mérésekre természettudományos vagy matematika órákra. Megvehető a fenti app formájában egy csokorban, vagy egyesével ingyenesen.
Vieyra Software alkalmazások
Fantasztikus dolgok vannak itt is a természettudós tanároknak és diákoknak. Ingyenesen, de nem teszem be mindegyik appot. Erre tessék!
Electric Space Physics
Érdekes fizikai kisérletek, játékok.
Fizikaapp
A magyar fejlesztésű Fizika alkalmazás rengeteg jó dolgot igér a honlapján. Egyelőre az alkalmazásboltokban még nem elérhető az app.
Nasa
A Nasa hivatalos alkalmazása. Kell ennél több a csillagászat iránt érdeklődők számára?
Google Sky Map
A Google Sky Map az egyik legegyszerűbb eszköz a csillagok, csillagképek vizsgálatára.
Human Body for kids
Biológia, emberi test megismerésére.
Human brain
Mindent az agyunkról.
Human anatomy atlas
És további nagyon igényes, ámde nem olcsó anatómia alkalmazásokat találhattok itt.
GoReact
Egy kis kémia, reakciók a tenyerünkben.
Periodic table
Egy látványos periódusos rendszer alkalmazás.
Elements
Elemek, puzzle, játékos tanulás.
Periodusos rendszer kviz
Ismered az elemeket? Teszt, kvíz.
Virtual Laboratory
Virtuális laboratórium.
Molecular viewer 3D
3D modellek a molekulákról.
3D molecular models
És mégegyszer.
Nyelvtanulás
Duolingo
A Duolingo azon alkalmazások egyike, amit csak keveseknek kell bemutatni. Magyar ajkúak angolul tanulhatnak, aki pedig már az angolt megfelelő szinten elsajátította, további nyelvek tanulására adhatja a fejét. Mindezt játékosan, kreatívan. És már nyelvvizsgázni is lehet. Nem egy British Council, de cserébe ingyenes. S mindig az is marad. Nézzétek meg a háttértörténetet, mielőtt továbbolvastok. Ez egy hosszú bejegyzés.
Memrise
Nyelvtanulás, memóriafeladatokkal.
Busuu
További appok a Busuu boszorkánykonyháról. Ezek közül is kiemelném a gyerekeknek való angol, illetve spanyolul tanító appot:
British Council
A British Council is komolyan gondolja, hogy a nyelvtanulás és az okostelefonok, tabetek világa összehozható. http://kobak.eu/playbritishcouncil
Podcastek
Ha nyelveket szeretnénk tanulni, vagy csak egyszerűen nem a mainstream médiából akarunk értesülni a hírekről, akkor a podcastek világát ajánlom mindenki figyelmébe:
Tanárok svájcibicskája
Plickers
A Plickers a klikkelős tanári segédeszköz legötletesebb megvalósítása. Ha esetleg nincs minden diáknál telefon, internet, az se szabjon gátat annak, hogy interaktív kvízeket vigyünk be az órára!
Részletesebben az alkalmazásról itt olvashattok.
Kahoot!
A Kahoot (diák oldal, tanári oldal) célja, hogy a kvízeket játékossá tegyük. A számonkérés legyen játékos és szórakoztató.
Socrative
A legjobbabb alkalmazás, amennyiben online teszteket, rövid felmérőket szeretnénk készíteni. A socrative weben keresztül működik, de vannak appok is hozzá. Tanár, diák, tantermi használatra javasolt.
Chwazi Finger Chooser
A kit feleltessek, hogyan válasszak ki egy diákot véletlenszerűen kérdésre megadja a választ ez a végtelenül egyszerű alkalmazás.
Nearpod
A Nearpod készítői az ideális virtuális osztálytermet szerették volna kialakítani tabletek és telefonok segítségével. Nem csak számítógépeket alkalmazva.
Google Classroom
A Google régóta nyitott már az oktatás irányába. A Classroom egy Google szolgáltatásokra épített virtuális osztályterem.
Edmodo
Az edmodo amikor indult, egy bugyuta Facebook klónnak tűnt. Azóta átlépte árnyékát, s egy remek online virtuális osztályterem platform lett belőle.
MoveNote
Sajnos az itthoni oktatás egyik nagy hiányossága, hogy a prezentáció készítés és előadás alig kerül elő benne. A MoveNote kiváló alkalmazás arra, hogy prezentációt készítsünk, azt rögzítsük, majd utólag elemezzük, megbeszéljük.
Lumosity
A Lumosity csapat nem kevesebbre vállalkozott, minthogy segít az agyunkat fejleszteni. Kicsiknek, nagyoknak, remek fejlesztő feladatok találhatók az alkalmazásban. Sajnos nagyon hamar eljutunk a kasszához. Azonban érdemes az ingyenes résszel egy próbát tenni. Az agy fejlesztés kapcsán az utóbbi időben kaptak hideget-meleget.
Programozás
Codie
A magyar fejlesztésű Codie a napokban indította indiegogo kampányát, hogy az elképzelésből valóság legyen. Egy programozás alapjait megtanító, segítő minirobotot fejleszt a csapat. Sajnos a projektnek hamarabb vége lett, mint elindult volna.
CodeSchool
A CodeSchool oldal azzal a céllal jött létre, hogy programozni tanítsa az embereket. Szinte minden programnyelv megtalálható a kínálatban.
Az alkalmazás csak a HTML alapjait tanítja meg. Teljes kínálat a weboldalon.
CodeAcademy
A CodeAcademy is hasonló céllal jött létre, mint a CodeSchool. A felépítés is hasonló, egyre több programnyelv kerül be a kínálatba.
Skratch
A Scratch az MIT programozás oktató cicája. Aranyos, s ötletes módon tanulhatják meg a gyerekek a programozás, algoritmikus gondolkodás alapjait.
TheFoos
A Foos alkalmazásról itt olvashattok bővebben.
Online egyetemek, kurzusok
Udemy
A Udemy egy piactér online kurzusok számára. Számtalan képzés közül választhatunk, de indíthat mindenki sajátot is.
Udacity
A Udacity egyetemi kurzusokat kínál, amiket online végezhetünk el.
Coursera
A Coursera a legnagyobb, s leghíresebb egyetemek kurzusait gyüjtötte össze, s kínálja online elvégezhető formában.
edX
Hasonlóan a Coursera és a Udacity oldalakhoz, az edX is online képzéseket kínál.
TED
A TED talán szerénytelenül is a világ legjobb előadásainak gyüjteménye. Az alkalmazásokból is megtekinthetők azok. Iskolákba, oktatásba, az ed.ted.com aloldal kész tananyagokat, diákok számára izgalmas videókat is tartalmaz.
Gyerekek számára
A DuckDuckMoose csatlakozott a Khanacademy családba.
iOS-re a játékokért erre kattintsatok!
Androidra kicsit kevesebb alkalmazás érhető el, azokért ide kattintsatok:
Tanuljuk meg az óra használatát
Állatok felismerése
Hangok és képük alapján ismerd fel az állatokat. Senki ne ijedjen meg, amikor ennek az appnak a hatására oroszlánok üvöltenek a nappaliban majd.
Történetmesélés
A mese fontosságáról már írtam itt a blogon. Ez az alkalmazás abban segíti a gyerekeket és a szülőket, hogy együtt történetkockák segítségével meséket kreáljon a gyermek.
Tangram gyerekeknek
Bár gyerekeknek szánt alkalmazásról van szó, igazából felnőtteknek is jó szórakozás. A tangram érdekes kínai eredetű kirakós, ahol érdekes síkidomokból kell kirakni pl. egy macskát.
További hasznos alkalmazások
School Schedule Deluxe Retro
A címbeli alkalmazás egy “retro” órarend app. A retro kicsit erős, amikor egy Android alkalmazásról van szó. Akinek hagyományos órarendre van szüksége, az tegyen vele egy próbát!
Madárhang
Egyszer talán lesz nem demo verzió is. Sajnos egyre kevésbé vagyok bizakodó a témában. 1 éve jelent meg az alkalmazás a Zeneakadémia és a BME kollaborációjában. Szolmizálni tanít az app. mindezt játékosan. Szeretem.
Szókereső
Szavak, reakció, keresés.
Dots
Két Már három remek játék. A Dots és a TwoDots és a Dots & Co. mindkettőhárom megfigyelőképességet, logikát és kombinációt fejleszt. És remek szórakozás!
Comments
7 responses to “Okostelefon, tablet alkalmazások az oktatásban”
Találtam egy FreeGeo nevű programot, amely hasonlít a GeoGebrára és androidos okostelefonon is futtatható.
Köszönöm. Egyébként pedig készül a GeoGebra telefon verzió. Beta állapotban van. Már tesztelem a telefonomon. 🙂 Majd beszámolok róla.
Bármi tanulásához, ami lexikális anyag elsajátítását feltételezi: Anki.
Igaz, el kell készíteni a kérdezz-felelek kártyákat, ha éppen nem áll rendelkezésre készen, de bármilyen tudásanyagot fel lehet bele vinni hanggal-képpel, a program meg kikérdezi. Többféle platformra is elérhető.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ichi2.anki
Szuper, köszönöm.
Magyar nyelvű, magyar fejlesztésű alapműveleteket kikérdező APP.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TibiSoft.MateMatek_4&hl=hu https://uploads.disquscdn.com/images/91ed743705c8882e41f291ceb93892fa833c86913c63e254a8e7312c173eff67.png
Köszönöm. Megnézem majd. A neved és a TibiSoft feltételezem, hogy nem véletlen összecsengés. 🙂
Saját hobbiprojekt, abszoút önreklám. 🙂 Ha spam, akkor csak töröld. 😉