osztályfőnöki óra

Szeptember óta heti rendszerességgel tartok ilyet. Illetve ez nem teljesen igaz. Heti rendszerességgel megtörténik az óra, de minden kicsöngetéskor azt érzem, hogy lehetett volna ennél sokkal jobb is. 45 perc nem megfelelően eltöltve. Tudom, még van négy évem belejönni, de azért jó volna most fél év elteltével javítani a dolgon. Szeretnék olyan ofő órákat tartani/tarttatni (diákok előadnak), amire a diákok is, én is úgy érzem, hogy megérte bejönni.

Mondjuk visszaemlékezve gimnáziumi éveimre én se tudok hihetetlenül emlékezetes osztályfőnöki órát feleleveníteni. Ti tudtok? Mit csinálnátok ofő órán? Adjatok ötleteket, legyünk együtt okosak! Köszönöm.

Comments

20 responses to “osztályfőnöki óra”

  1. Zila Avatar
    Zila

    Az én ofőm történelem és orosz tanárom is volt. Az ofő órákon (később az oroszon is) sokszor beszéltünk aktuális politikai eseményekről, közelmúlt történelmi eseményeiről, vagyis olyan dolgokról, amik a hivatalos tananyagban nem szerepel(het)tek. Ez a rendszerváltás előtt volt 1988-89-ben… Ezen kívül persze a szokásos napi problémák, osztálykirándulás tervezgetése, osztály bevételeinkek áttekintése, feladatok (pl. iskolanap szervezése) Ilyesmik rémlenek 🙂

  2. charlie Avatar

    nekem alt. ofoi oran nyelvtan vagy irodalom volt.

  3. Tschöppy Avatar

    Mi hazamentünk 🙂

    Nekem matekszakos ofőm volt, és ebből kifolyólag ofőn is matekoztunk. Az osztálykirándulást nem kellett megbeszélni, mert első év után nem engedtek minket sehova együtt az országban 🙂

  4. Dragon Z. Avatar

    Nálunk ha volt, akkor az valami adminisztratíve eltöltött idő volt… vagyis napló áttekintése, jegyek egyeztetése, valamint dorgálások és egyebek. Téma nem nagyon volt.

    Pedig szerintem Te igazán bevonhatnád őket pl. olyan témákba, mint az internet – mire kell ügyelni (személyi adatok kezelése, gyakori trükkök a biztonság kijátszására, akár blog, stb.), mit érdemes látogatni (ha kutatni szeretnének egy téma után hol kezdjék, mit csináljanak – a legújabb brit felmérések azt mutatják, hogy attól függetlenül, hogy az új generáció már a neten nő fel, gőzük nincs, hogy kell ésszel [ki]használni a lehetőségeit – vagyis nem ismerik saját környezetüket), hogyan érdemes használni, stb. Ez szerintem egyrészt fontos, másrészt érdekes – nyert ügy.

    Saját érdeklődésből kiindulva biztos, hogy csinálnék olyat, hogy mindenki nézzen meg egy filmet, aminek persze előre tudom a témájából (vagy mert már láttam), hogy egyrészt tetszeni fog nekik, másrészt olyan dolgokat hoz fel, ami problémás/fontos, és lehet tovább gondolkodni – majd akár csoportokra bontva megbeszélni a felmerült dolgokat, akár valami “játék” köré fűzve is.

    Egyébként passz, persze, mert a csoporton áll vagy bukik – miután a tanár megtette az első lépést.

  5. OldMan Avatar

    Az én osztályfönököm matek/infos volt. De ez nem számitott semmit lényegében, ahogy visszaemlékszem nálunk elment az egész ora kb azzal hogy az igazolatlan orákat probálta mindenki kimagyarázni :).(hihetetlen mennyire jo történetek születtek akkoriban milyen igazolások kerültek elö, milyen könyörgések mentek, volt olyan osztálytársam aki 10 ora elött nem nagyon járt suliba aztán össz volt 14 igazolatlanja 😀 )egyébként amig vki a tanári asztalnál magyarázott, addig a többiek megkajáltak, beszélgettek stb… volt hogy hazamentünk heylette… ja és persze.. 12dik elsö félévébe egy nagy veszekedés volt az egész! a szallagavató miatt.. 🙂

  6. meNtha Avatar

    Ajánlom Balássy András tanár urat. Neki vannak ilyen személyiség fejlesztő, stb. kömyvei/dolgai. Nála a legtöbb óra igazán izgalmas.

  7. Tupacko Avatar

    Volt német és volt angol nyelvszakos tanarnő is az osztályfőnöknőm, volt történelem és angol szakos tanár is. Általában, ha nem volt probláma, akkor csak hónap végén néztük át a jegyeket és hiányzásokat, illetve orvosoltuk azokat. Ebből kifolyólag bőven maradt időnk szórakozni és olyan dolgokat művelni, amit vagy én vagy mások biztosan nem tettek volna egymagukban. Valójában helyzetfügő a dolog: attól függ, hogy milyen koró gyerekekkel kell szót értsen az ember.
    A kisseb, gimnazista, korosztály számára ismeretterjesző játékokat vinnék be órára. Alkalomhoz illő rendezvényeket hoznák össze az osztállyal, pl. költészetnap. Nem árt a felkészülés a “nagy életre” sem … mivel jobb megelőzni a dolgokat (természetesen nem a 10. éves Pistikének tartanék/tartatnék eligazítást … hanem a már 14-15 éves tanulóknak). Illetve ott van a líceumra való útravaló: ki milyen pályát választ, és miért azt.
    Líceumban: egyetemi kalauzkodás. A rendezvények sorozata is meglehet, de komolyabb dolgokkal is kellemes és emlékezetes időtöltést lehet összehozni, pl. teaest, vitaest, felolvasás, élménybeszámoló és elemzés. Vihetnél régi zenéket, hadd hallja a fiatalság, hogy azért régen is volt jó muzsika: pl. magyar zene vagy éppen klasszikus jazz. Ha pillanatnyilag néznek egyet a diákok, az nem azt jelenti, hogy nem fog a többség fülébe mászni a kellemes dallamú mű.
    Mi osztályfőnöki órán hasonlókat műveltünk, no meg persze rengeteget vitáztunk az osztályfőnöknővel spontán témákról is. Szerintem nagyon jó dolog a vita, egyedi módon és konstruktívan fejleszti a gyereket, segít majd megtalálni a helyét a világban és segít, hogy kiálljon az igazáért.

  8. lipilee Avatar

    mi egyszer megnéztük a Brian életét.

  9. un. Avatar

    heh osztályfőnöki olyan is van???? 😀 nekünk évente max 1-5 ig terjedő számsoron megmutatható hogy mennyi osztályfőnöki óránk volt 😀 azon is továbbvettük az anyagot amit nem sikerült a tanítási órán átvenni 😀

    egyébként egyetértek Dragon Z. ötletével az jót tenne a gyerekeknek…

    (egy 15 éves fiú voltam)

  10. Jackson Avatar

    Hát a játék nem előnyös. Azt nagyon utálja mindenki. Egy jó téma megvitatása, az viszont már jó lehet, főleg, mert néhány témában kifejezetten szeretnek vitázni a nebulók. 🙂

  11. Thomas Avatar

    Az enyém nagy szerettel olvasta a Kis Hercegből a rókás részt.

    A középsikolai ofőm első órán kiosztott mindenkinek egy kis lapot és feltette a következő kérdést:
    “Milyennek látod a jövődet 10 év múlva?”

    Érdekes volt visszakapni a papírlapot 4 év múlva és elolvasni, hogy akkor mit gondoltam.

    Viszont ha jól tudom, akkor neked általános iskolás osztályod van…
    Nem tudom, hogy pontosan hanyadikosak, de az is egy jó dolog, ha kiraksz az asztalodra egy kis dobozkát, amibe bárki bedobhat egy papírlapra írt kérdést név nélkül. Az osztályfőnöki órán pedig meg lehet beszélni ezeket a dolgokat.

  12. Tschöppy Avatar

    Mi hazamentünk osztályfőnöki óráról 🙂 Mindig péntek utolsó óra volt, így aztán nem nagyon volt hangulata senkinek sem ottmaradni.
    Kivéve, amikor a matekos ofőm úgy gondolta, hogy nem haladunk eléggé az anyaggal (és szerinte mindig lemaradásban voltunk), akkor péntek hatodik órában még tartott egy kis matekolást. De szerettük… 🙂

  13. eszener Avatar
    eszener

    Ofő vagyok. Tényleg nehéz tartalmasan eltölteni ezeket az órákat.
    Javaslok képességfejlesztő játékokat. Csak ki ne mondd a játék szót, mert az alatt teljesen mást értenek a mai gyerkőcök, mint mi.
    Pár ötlet:
    1. Beszélő – Két részre bontod az osztályt. Gyors párbarendeződés (Ez is lehet valami játék) A termet hosszában elválasztod.(Mint egy beszélő a börtönben) Egyik csoporttal kimész. Elmondod, miről kell érdeklődniük a társuktól! A benn maradóknak is adsz három témát, amiről érdeklődniük kell. Összeereszted őket. (Kb 5-10 perc)Lesz nagy hangzavar. Aztán körbe leültök és megbeszélitek, mit sikerült kihámozni a másik szavából, milyen kommunikációs mód volt sikeres, milyen nem…
    2. Toronyépítés – 4-5 fős csoportokra bontod az osztályt, mindnek adsz egy csomó papírlapot, ollót, papírragasztót. Feladat: építsenek tornyot belőle! Idő Kb. 10-15 perc. Az nyer, amelyik csoportnak legmagasabb az önállóan megállni képes tornya. Aztán megbeszéltek, milyen együttműködés volt a leginkább sikeres. Fejleszti az együttműködés képességét, a kommunikációt, vitakultúrát, kreativitást…
    Nagyon sok használható ötletet lehet összeszedni a legkülönbözőbb módszertani továbbképzéseken.
    Üdv

  14. kobak Avatar

    Köszönöm szépen itt is mégegyszer mindenkinek az ötelteket, gondolatokat. A nem csináltunk semmit, s a hazamentünk is ugyanúgy hasznos volt, mint a kézzel fogható ötletek.

    [quote post=”1326″]Viszont ha jól tudom, akkor neked általános iskolás osztályod van…
    Nem tudom, hogy pontosan hanyadikosak, de az is egy jó dolog, ha kiraksz az asztalodra egy kis dobozkát, amibe bárki bedobhat egy papírlapra írt kérdést név nélkül. Az osztályfőnöki órán pedig meg lehet beszélni ezeket a dolgokat.[/quote]

    Nem jól tudod, gimnazisták, kilencedikesek. 🙂

    [quote post=”1326″]Ofő vagyok. Tényleg nehéz tartalmasan eltölteni ezeket az órákat.
    Javaslok képességfejlesztő játékokat. Csak ki ne mondd a játék szót, mert az alatt teljesen mást értenek a mai gyerkőcök, mint mi.[/quote]

    Hát igen. Nem egyszerű. 🙂 Köszönöm a két játék ötletet. Az a baj, hogy mostanában az aktualitások elviszik az ofő óra nagyját, de minden órára egy-két ilyen játéknak nem nevezett játék nagyon jól jön.

  15. Tupacko Avatar

    Nos, kissé összekavarodtam. Mostmár mi a gimnázium és mi a líceum, mert én eddig úgy tudtam, hogy a gimnázium az az általános (5.-8.) és a líceum az a 9.-12.

  16. charlie Avatar

    a líceum meg a gimnázium lényegébe ugyanaz. Régen volt kulonbség koztuk, ma már nincs.

    meg a latin alapu nyelveknel a gimnáziumot igy hivjak (pl. romániába is)

  17. Tupacko Avatar

    Jaja, az kavarhatott ossze :-S Koszi a magyarazast.

  18. Olgi Avatar

    Spencer Kagan:Kooperatív tanulás című könyvében vannak jó dolgok. De én például vittem be nekik Kepes András: Történetek című könyvéből részleteket, azokat elolvatsuk és megbeszéltük. Az ilyen órák után érzem, hogy valami hasznosat tettünk együtt

  19. kobak Avatar

    @Olgi: Köszönöm. Kagant még nem olvastam, de már többször terveztem. 🙂

  20. Dorozs Avatar

    Köszönet ezekért a sorokért, sokat tanultam belőlük! 🙂