Használtam iPod touch-ot a kezdetektől, volt a kezemben iPhone 3G, s birtokoltam egy hónapig (talán picit tovább) egy iPhone-t is. Ismerem az iPhone OS-t. Felhasználói szinten. Nagyon szép, nagyon jó, de vannak némi korlátai. Hasonlóan az androidnak is.
Emlékszem, amikor pár éve egy kedves tanítványom lelkesen mesélt az androidról, s én csak legyintettem. Az iPod touch, iPhone, na az valami. Itt van, s nem csak álom. És valóban. Nem tudtam elképzelni jobbat nála.
Aztán, amikor ráuntam az iPhone jailbreak+unlock játékra, akkor megszabadultam tőle, s nagyon sokat törtem a fejemet, hogy mi legyen. Persze jó volt telefonálásra a nokia, de megszerettem a fényképezést a telefonnal, nomeg egy csomó kényelmi funkció kötött már ezekhez az összvér termékekhez.
Végül rengeteg utánaolvasás és tájékozódás után a kiváncsi és opensource énem felülkerekedett az apple fanboy énemen, s az android nyert.
Kézbevenni a nokia után jó volt. Az iPhone után kicsi volt, de hamar megszoktam, s mostanáig vallom, hogy jobb kézben tartani a kicsi 3.2″ -os android telefonokat, mint a nagy bumfordi iPhone-t (a touch után is féltégla érzésem volt az iPhone-nal). Cserébe ha fektetett billentyűvel írok, az elfoglalja a fél kijelzőt. :-/
És akkor térjünk a lényegre, miért írom, hogy az android a mobiltelefonok osx-e? Amikor elkezdtem OSX-et
Az android gyors. Nekem legalábbis az. A homescreen pedig szerintem sokkal barátibb. Úgy rendezem el, ahogyan akarom. Ha lyukakat hagyok a programok között, akkor lyukakat hagyok. Ennyi.
Az OSX része a dashboard, mérhetetlen sok hasznos és haszontalan widgettel. Ezek a kis programocskák a háttérben élnek, s gombnyomásra/kattintásra előcsalhatjuk őket (soha nem értettem miért nem lehet ezeket kirakni az asztalra. Mennyivel jobb lenne ott, ha mindig láthatóak lennének…). Ez az iPhone-ban nincs meg. Vannak ilyesmik, de azok is ugyanolyan programok.
Az androidon léteznek widgetek, s ezek ott élnek a homescreenen. Állandóan frissülő időjárásjelentéstől kezdve az analóg órán át a facebook widget-ig minden van. Mint az OSX-en.
Az android nem tökéletes, de egy nagyon gyorsan, s egyelőre úgy tűnik jó irányba fejlődő platform. Folyamatosan érkeznek a telefonok, s fejlődik a rendszer. Egyre több mod jelenik meg. A cyanogenmod kapcsán kialakult hisztinek meg nagyobb volt a szele, mint maga a probléma. A fejlesztők már régen túlléptek a dolgon, amikor pár hírportál új információként hozta le a dolgot. Ma estére pedig már az új ROM megjelenése van kitűzve (úgy tűnik csak holnap lesz). Egyébként meg hajrá apple, csináljatok versenyt, azt szeretjük mi végfelhasználók!
Comments
6 responses to “android a mobiltelefonok osx-e”
Kicsit offtopic, de a Dashboard-ot legjobban szerintem a KDE4 koppintotta. 4.3-ban már egészen testreszabható, ha akarom asztalon van, ha akarom OSX-like és lehet mindent-mindennel variálni.
És hogy kicsit ontopic is legyen: kíváncsi vagyok, hogy Maemo-ra mit ültetnek át ebből, a KDE fejlesztők egyik kedvenc mobil-platformja. Ha jól csinálják, akkor okostelefonokon/MID-eken is nagyot szakíthatnak vele.
Androidról nem én meséltem még a Deák téren? 🙂
Milyen hardverrel használod?
@Tibu egy samsung galaxyval kezdtem, de azt aztán gyorsan elcseréltem egy htc magic-re. Nekem jobban bejött.
@biboka Tőled is biztos, de hogy ki volt az első azt nem tudom. 🙂
Pont holnap megyek a TAT egy előadására (ők fejlesztették/fejlesztik az Android UI-t), majd beszámolhatok róla 🙂
ki lehet tenni az osx dasboardot az asztalra, de mivel alapvetően ez egy durva lopás az apple részéről, szarul is van megcsinálva. emlékezzünk a konfabulatorra. az működött. ez, ha kiteszed asztalra, akkor nem állíthatod, hogy asztalon, az felett vagy minden felett legyen a helye. ami vicc.
olyan ez, mint a két képernyős rendszer. értelmetlen, hogy a két képernyő nem két beállítás. vagyis hogy nem lehet az egyikre más ikonokat tenni, mint a másikra, avagy más hátteret, vagy neadjisten, más szoftvert. így meg értelmetlen.
SziMajd ha ráérsz és lesz kedved írd le légyszi a HTC Magicről is a tapasztalataidat, mert érdekelne. Köszi. Grat a bloghoz.