okostelefonok az iskolában vagy ne?!

Visszanéztem. 10 éve tartottam rengeteg előadást a témában. Konferenciák, beszélgetések, illetve egy speci is indult a témában az egyetemen. Itt egy kedves régi emlék az egyik előadásról a slideshare-en. Nem mai darab. 🙂 De felmerülhet a kérdés, hogy mit gondolok ma, ha már éveken át hirdettem, hogy mennyire jó az okostelefon az iskolában?

Nem a telefon a hibás

Az a kérdés, hogy mi változott? Amikor megjelentek az első okostelefonok, akkor még nem volt Tiktok, nem volt Snapchat, stb. Az okostelefon okos funkciója nem abban merült ki, hogyan lehet minél több figyelmet tudjon elcsalni az emberektől.

A probléma ott van, hogy rájött a világ, hogy van egy eszköz, ami mindenkinél ott van és az eszköz mára már folyamatosan online van. És még ez sem lenne feltétlenül probléma. A baj az, hogy minden arról szól, hogy tudják megszerezni a figyelmünket. És itt vesztésre áll az emberiség.

Nem a telefon a hibás. A telefon csak egy eszköz, hogy pörgessük a fenti szolgáltatásokat. És ha egyszer beszívott egy ilyen szolgáltatás, onnantól ember legyen a talpán, aki fel tud állni.

Okostelefonok a tanteremben

Megváltozott a világ. Ezért változott, alakult a véleményem is ezzel kapcsolatban. Van helye az okostelefonnak a tanteremben?

Nincs. Nincs abban az esetben, ha van helyette más. Több, mint félmillió laptop került kiosztásra az elmúlt években köznevelésben tanuló diákoknak. Ha ezek ott vannak, s mindenkinek egységesen rendelkezésére állnak, akkor azok fényévekkel ideálisabbak az okostelefonoknál.

Ha vannak iskolai tabletek (ProSuli/HiperSuli program anno ezzel indult), akkor azok megint sokkal alkalmasabbak tanulásra/tanításra, mint az okostelefon.

De ha nincs más, akkor az okostelefon lehet az egyetlen eszköz arra, hogy digitálisan oktassunk. Akkor marad a telefon.

A telefon nem ideális. Azt szoktam mondani, a telefon az órán olyan, mint amikor valaki matek füzet helyett előkap egy képregényt és annak a margójára jegyzetel. Megoldható. De messze nem ideális. Amikor a másodfokú egyenlet versenyzik a felugró üzenetekkel és lájkokkal, akkor nincs kérdés melyik nyer.

A telefonokra is vannak olyan alkalmazások, amiket érdemes használni akár oktatási célra is. Nem naprakész már a lista, de összeszedtem néhány alkalmazást, amit érdemes telepíteni. Ezek és még rengeteg újabb alkalmazás segít abban, hogy az okostelefon használat ne egy bugyuta és időrabló tevékenység legyen csak.

De fontos megjegyezni, hogy a rengeteget kritizált TikTok, YouTube és társai sem feltétlenül haszontalanok. Hányan tanultak meg főzni, barkácsolni, stb. 1-1 YouTube videóból a pandémia alatt! És ha valaki rákeres, akkor a rengeteg influenszer mellett kezdenek megjelenni a tanár influenszerek is ezeken a csatornákon, akik történelmet, angolt vagy éppen matekot magyaráznak diákok számára érthető nyelven és felületen. Azonban kétségtelen, hogy nem könnyű a rengeteg haszontalan tartalom között megtalálni ezeket.

Szülői példa

Elkezdődött a tanév. Mindenki törvényről, iskolai okostelefon tiltásról beszél, ezen pörög. Érzelmek szabadulnak el, indulatok nélkül már nehéz beszélni a témáról bárkivel.

Egy dolog viszont elsikkad ebben a mocsárban. A szülők helyzete, a szülői hozzáállás. Sokszor az iskola, a tanár kell, hogy átvegyen olyan feladatokat, amiket korábban egyértelműen a család, a szülők oldottak meg. Lehetne beszélni arról is, hogy ennek mi az oka, 2-3 műszakok, stb., de nem változtat a tényen sajnos.

Az okostelefon használatban viszont sajnos rengeteg családban a mai napig nincsenek szabályok. 2011-es film az I am number four. Sok nem maradt meg a filmből, de van benne egy vacsora jelenet, ami előtt begyűjtik a telefonokat. Az valahogy már akkor beégett. Találtam is erről egy rövid videót:

I am number four vacsora jelenet

Hány családban van jó szülői minta, hol vannak szabályok, szülői korlátozás, tudatos telefonhasználat?

Nálunk a gyerekszoba és a lefekvés, amikor nincs telefon. Van egy kosár, töltővel. Ott “alszanak” a telefonok. De napi küzdelem most nyár végével ezt újra konzisztensen végigvinni. Nyáron lazább volt a helyzet. Ha viszont újra beáll és természetes lesz, hogy vacsoraidőben mindenki leteszi a telefonját már megy magától majd a dolog. Már látom a rémült olvasói tekinteteket, hogy de a telefonom ébreszt. Mi ébresztjük a gyerekeket, illetve van, akit Alexa, de egy időben volt analog ébresztőóra is.

Fontos, hogy ezeket a szabályokat közösen hoztuk. A screentime-ra vonatkozó szabályokat is együtt beszéltük meg. És eljutottunk oda, hogy ők igénylik azokat. Új eszközre váltásnál az első kérdés, hogy “apa, ugye beállítottad az időket?” kérdés megnyugtató. És nem, nem azért teszi fel, hogy hátha nem. 🙂

Az értelmes korlátokat igénylik is a gyerekek is. Keretet ad és segít nekik. Biztonságot ad. Ehhez elengedhetetlen, hogy beszéljünk róla. Ha kell, újragondoljuk, újraszervezzük. Akár többször is.

Aréna

Kicsit bővebben, kicsit másképp. Augusztus végén az Arénában beszélgettünk a témában:

Inforádió Aréna