AI az oktatásban

AI az oktatásban

Amióta megjelent a ChatGPT 2022. novemberében mindenki Mesterséges Intelligencia mámorban él. Van, amikor ez kicsit alábbhagy, mert kiábrándulnak belőle, aztán fellángol, mert megjelenik valami újdonság.

Az elmúlt hónapokban többszáz tanárnak tartottam bevezetést a Mesterséges Intelligencia világába, oktatási lehetőségeibe. Elképesztően izgalmas úgy képzést tartani, hogy eltelik pár hét két alkalom között és már nem aktuális, amit az előző alkalommal mondtam, frissíteni kell, újragondolni mindazt, amit el fogok mondani legközelebb.

Ez viszont sokaknak nem könnyíti meg az életét. Sokszor hallottuk az életfogytig való tanulás kifejezést, s mindenki azt gondolhatta, hogy az AI megjelenésével most már hátradőlhetünk és nem kell ezzel többet vesződni, mert megcsinálja helyettünk. Aleksandr Tiulkanov lenti flowchartjával egy Unesco kiadványban találkoztam először 2022. végén.

Nincs olyan képzés vagy előadás, ahol ne venném elő ezt a diagramot. Ebben össze van foglalva az a két nagyon fontos dolog, ami tanár szemmel különösen is izgalmas:

  • Ha nincs meg a megfelelő alapismeretünk, nem tudunk AI-t használni.
  • Ha AI-t használunk, akkor sem lehet a felelőség alól kibújni és ChatGPT-vel takarózni.

Vagyis a nagy nyelvi modellek korában is elengedhetetlen, hogy legyen egy alapismeretünk, ami segít abban, hogy ne fogadjunk el kritika nélkül bármit. Nem lehet se diák oldalon, se tanári oldalon hátradőlni, s azt mondani minden felesleges, az AI úgyis tudja. Ne neveljünk a nemrég felnőtt “Google első találat” generáció után egy “ChatGPT azt mondta” generációt!

Hol tartunk most?

A nagy nyelvi modellek látnak, hallanak és beszélgetnek velünk. Amikor azon gondolkodik valaki, hogy hogyan lehet ezt a szellemet visszazárni a palackba, akkor a válasz egyértelmű: nem lehet.

Hihetetlen világot élünk, amikor egy előadás előtt útközben az autóban át tudom beszélni a prezentáció részleteit a ChatGPT-vel. Feltöltöm a prezit és utána megbeszélem vele, hogy mit szeretnék elmondani és kérek még javaslatokat.

Tisztában vagyok, hogy egy géppel kommunikálok. De egy olyan géppel, ami akármilyen témában kérdezem, jó eséllyel több odavágó cikket, írást olvasott el, mint én.

Azok a piszkos anyagiak…

Viszont ismét fontos kiemelni egy dolgot, a Mesterséges Intelligencia nem a technológiai óriások CSR tevékenysége. Ezek kőkemény üzleti vállalkozások, amik azon dolgoznak, hogy bevételt termeljenek. Ezzel pedig nincsen semmi baj, a képzéseken is ha szóba kerül, mindenki érti, hogy a kifliért fizetni kell a boltban, ma már a Netflix korában az is elfogadható, hogy filmekért, digitális is szolgáltatásokért fizetni kell.

Ami viszont azt eredményezi, hogy a digitális rezsi költségünk az AI megjelenésével tovább fog nőni. Nem is kicsit. Amíg a streaming szolgáltatások olcsóságukkal versenyeznek (csak ennyi, éves kedvezmények, stb.), addig pl. az OpenAI csak havi előfizetési konstrukcióban létezik és nincs éves kedvezmény vagy hasonló könnyítés a felhasználók felé.

És akkor most kanyarodjunk vissza az oktatáshoz! Ha a magyar tanártársadalom versenyképes szeretne maradni az AI korában, akkor fel kell készülni valami módon azokra a kihívásokra, amiket a 21. század támaszt feléjük. Ma egy átlag középiskolai tanár nem tudja a tanári fizetéséből a ChatGPT, Claude és CoPilot előfizetéseket kigazdálkodni. Ezzel viszont olyan dolgokat nem fog látni, amit esetleg a diákjai már tudnak, ismernek.

Hiszen, ha egymásmellé tesszük a fizetős és az ingyenes változatokat, akkor azt fogjuk tapasztalni, hogy az ingyenes változat tudása töredéke a fizetős verziónak. Emiatt a versenyképesség megtartásához lassan szükséges lesz az előfizetés.

Nem pénz kérdés

Nem csak pénz kérdés. Mert ha van egy ChatPGT plus előfizetésem, CoPilotom és havonta többszáz dollár kiadásom a legmodernebb AI megoldásokra, attól még nem leszek hatékonyabb. Mint minden területén az oktatásnak a beruházás és a hozzátartozó képzésnek kéz a kézben kell járnia.

A hatékonyság eléréséhez elengedhetetlen a tanulás. Elengedhetetlen, hogy folyamatosan képezzem magam. Sajnos nem működik itt az, amit viszont sokan remélnek, hogy majd kívülről jön a megoldás, valaki majd elmondja, én leülök, megtanulom és 10 évig nem kell új dolgot hozzátenni. Az AI tényleg elhozta azt, hogy naponta kell/lehet új dolgokat tanulni, újraértékelni azt, amit eddig gondoltam vagy tudok. És ez lehetőség is. Senki nincs elkésve, be lehet most is csatlakozni.

Remek közösségek vannak az online térben vagy akár offline formában is érdemes leülni és beszélgetni egymással. Nyári táborok, konferenciák, vagy az augusztus végi tanévkezdő napok minden kiváló alkalmak erre. Ezek a beszélgetések sokat lendíthetnek azon, hogy jobban, eredményesebben használjuk a Mesterséges Intelligenciát is. A ProSuli.webuni.hu oldalon a nyár folyamán további Mesterséges Intelligencia az oktatásban témával kapcsolatos tananyagok fognak felkerülni. Alig várom már, hogy a tananyagfejlesztő pályázatban készülő képzések publikusan elérhetőek legyenek.

A ProSuli programban az éves tanári napon is téma lesz a Mesterséges Intelligencia használat. Az EdTech koalíció a nyáron azon is dolgozik, hogy hogyan lehet az AI oktatási használatát segíteni egy stratégia létrehozásával. A ProSuli tanári nap után pedig az EdTech Summiton is találkozhatunk.

AI tanárok a jövőben

Lesz-e ilyen? Nem tudom. Kell félni attól, hogy elveszi a munkánkat? Szerintem nem.

A ChatGPT megjelenése előtt önvezető autókat vizionáltunk. Mindenki temette a kamionsofőröket, taxisokat, pizzafutárokat, stb. Aztán 2022 végén az újságírók és grafikusok kezdték magukat kellemetlenül érezni, mert megjelent egy olyan intelligencia, ami képes lehet akár elvenni a munkájukat. De elvette?

Elvette az emberek munkáját a gőzgép? Vagy a számítógép? Nem elvette, hanem átalakította, megváltoztatta az életünket. Az AI is biztosan befolyásolni fogja, meg fogja (már részben meg is tette) változtatni az életünket, azt is ahogyan és amit tanítunk. De nem lesz képes arra, hogy átvegye a tanítást tőlünk. A gyermekek nevelése, tanítása emberi feladat. És az is marad. A tanár szerep, feladatok viszont biztosan meg fognak változni a jövőben.

A mai tanári munka jelentős része adminisztráció és olyan repetitív feladatok végrehajtása, amit nem nekünk kellene csinálni a jövőben. Ezeket már talán a közeljövőben ki fogja venni a kezünkből az AI. És ezzel nincs is baj. Mert én tanítani szeretek, nem hiányzókat és későket adminisztrálni, dolgozatot javítani, …

AI tanárok nem valószínű, hogy lesznek, de AI tanársegédek már akár most is rendelkezésre állnak. Meg kell tanulnunk használni azokat. Átalakul a világ, tanuljunk meg még jobb tanárok lenni.

Zárszó

Majd egy év múlva újra elolvasom ezt a bejegyzést. Amit egyébként én írtam, nem a ChatGPT. Mert érték az sokszor, amit mi emberek hozunk létre, még akkor is, ha ugyanezt meg tudná csinálni az AI helyettünk. Ez a blog is anno azért indult, hogy a saját gondolataimat osszam meg, így megmaradt ilyen fapadosnak. 🙂 Az elütések és kusza gondolatok mind a sajátjaim.

Egy év múlva nézzük meg hol tartunk: Más lesz-e a tanulás, más lesz-e a tanítás? Hol tart majd az AI?